נירית כותבת אז איך אומרם אבצס או אפצס ?

אז איך אומרים אבצס או אפצס ?

מהו אבצס?

אבצס הוא הצטברות של מוגלה בתוך כיס ברקמה. אבצסים יכולים להיווצר בכל מקום בגוף אבל המקומות הנפוצים הם בפרסה ובשרירי הלעיסה בפנים. בנוסף יש גם את מחלת הסטרנגלס, שבה מופעים אבצסים בקשרי (בלוטות) לימפה שנגרמים ע"י חיידק ממשפחת הסטרפטוקוקים.

אני אתרכז באבצסים בשרירי הלעיסה.

כיצד נוצר אבצס בלחי?

ישנן 3 סיבות עיקריות להיווצרות אבצסים בלחי. חדירה של מלענים (ראש של חיטה או שיבולת בר) תוך כדי אכילה, מתוך חלל הפה לשריר הלעיסה בלחי.

שפיצים חדים של השיניים הטוחנות, הפוצעים את החלק הפנימי של הלחי ומאפשרים לחיידקים שנמצאים באופן טבעי בחלל הפה לחדור דרך הפצעים לתוך שרירי הלעיסה.

לעיתים מדובר על שילוב של 2 הסיבות הללו, השפיצים פוצעים את הלחי והמלענים ננעצים בקלות ברקמה הפצועה.

כשגוף זר כמו מלען חודר לשריר הלחי הוא גורם לזיהום, הגוף מנסה להתמודד עם המצב ויוצר סביבו "כיס" של חיידקים ומוגלה. האבצס עובר "הבשלה" ומתקדם מעומק הרקמה לכיוון העור. האבצס גדל ויוצר לחץ סביבו שבא לידי ביטוי בבצקת (נפיחות מפושטת) וכאב.

איך יודעים שמתפתח אבצס?

בתחילה הסוס יאכל יותר לאט, בגלל קושי בלעיסה. בהמשך, הסוס יפיל אוכל לעוס למחצה מהפה וזה יגיע להפסקת אכילה לחלוטין, ככל שהאבצס יגדל ויכאיב. לעיתים יש גם חום גבוה.

בתהליך הבשלת האבצס הנפיחות המפושטת הולכת ופוחתת ונשארת רק הנפיחות של האבצס עצמו. יום-יומיים לפני פתיחת האבצס ניתן לראות נשירת שיער באזור שעתיד להיפתח. ואף הצטברות של זבובים באזור זה, שמזהים את המוגלה שעומדת לפרוץ משם.

משך התפתחות האבצס הוא מספר ימים על שבוע, במקרים קיצוניים עד 10 ימים.

כיצד מטפלים?

בשלב ההתחלתי ניתן לתת משככי כאבים ולמרוח משחות מחממות על הלחי לעזור לאבצס להבשיל יותר מהר (איכטיול, וולטרן, DMSO ).

בשלב שהסוס מפסיק לאכול, ניתן לחפש בעזרת אולטרה סאונד את מיקום האבצס ולנסות לנקז אותו עם מזרק ומחט. פתיחת האבצס עם סכין מנתחים אפשרית רק בשלב הסופי כשהוא ממש מתחת לעור. פתיחה מוקדמת של האבצס גורמת לנזק לשרירי הלעיסה, לכלי דם ולפגיעה בעצב הפנים שיגרום לשיתוק, שמיטת שפה ועוד.

מומלץ לא לתת אנטיביוטיקה אלא במקרים חריפים ביותר, היות והאנטיביוטיקה מאטה את הבשלת האבצס וגורמת להימשכות המצב לאורך זמן רב.

לאחר שהאבצס נפתח, עושים שטיפות עם מי מלח או פולידין מדולל עד שכל המוגלה מתנקזת ורק אז מאפשרים לפצע להסגר. סגירה מוקדמת מדי של האבצס תוביל שוב לנפיחות עקב הצטברות מוגלה שלא התנקזה.

אם האבצס לא נסגר לחלוטין והפרשות ממשיכות לצאת לאורך תקופה של יותר מ 7-10 ימים, יתכן שנוצרה פיסטולה בין חלל הפה לפתח החיצוני בלחי. פיסטולה היא תעלה עם דפנות קשיחות ויש לטפל בה בהקדם כדי שלא תתקבע ותישאר כך לתמיד.

מניעה

הקפדה על שיוף שיניים מדי שנה, או במידת הצורך. בחירת חציר באיכות טובה, ללא שיבולי בר ולא חציר דגן (חיטה) שנקצר מאוחר.

ראה תמונות באלבום 4 בגלריה


אז איך אומרם אבצס או אפצס ?